2013-11-25 2527 visningar
Kaba TouchGo heter ett nytt låssystem som varken kräver nycklar eller mobiltelefoner. Den som ska öppna dörren behöver bara bära med sig en så kallad transponder och sedan kan de öppna sin egen dörr bara genom att vrida på handtaget.
Allt fler elektroniska låssystem dyker nu upp på marknaden, och alla har sina fördelar. Det här låset från Kaba har den fördelen att man inte behöver veta något om lås för att använda det, vilket gör att det fungerar bra för t.ex. dementa. När de vill öppna dörren trycker de ner handtaget. Om det är dörren till egna lägenheten så går den att öppna, annars är den låst.
Det här fungerar genom en så kallad transponder, en liten radiosändare som personen bär på sig, t.ex. i kläderna. Den skickar en signal genom kroppen till handtaget, vilket gör att handtaget "vet" vem som tar i det.
Läs mer på Kabas hemsida: http://www.kaba.com/care/sv
Prenumerera på vårt månatliga nyhetsbrev!
(det är helt kostnadsfritt och du kan när som helst säga upp prenumerationen)
Tipsa oss om nyheter, pressmeddelanden och nya produkter! Mejla redaktionen på
Svar på vanliga frågor kan du hitta under rubrikerna Frågor och svar och Teknikfrågor. Saknar du något? Mejla oss på