2014-08-28 2216 visningar
En äldre kvinna i Övertorneå blev liggande i 30 timmar utan hjälp. Hennes trygghetslarm hade slagits ut av en DECT-telefon.
Kvinnan ramlade i sitt sovrum tidigt på morgonen. Hon kunde inte ta sig upp och larmade därför på sitt trygghetslarm, men larmet gick inte fram till personalen. Hon blev liggandes på golvet i 30 timmar utan hjälp.
När kvinnan hittades var hon uttorkad och fick föras med ambulans till hälsocentralen. Hon blev sedan inlagd på sjukhus i en dryg månad.
Trygghetslarmet var av den äldre analoga typen och hade kopplats till samma telefonjack som en bärbar telefon, vilket hade orsakat felet.
Övertorneå kommun har gått ut med information om faran med att kombinera trygghetslarm och bärbara telefoner.
Källa:
NSD
Prenumerera på vårt månatliga nyhetsbrev!
(det är helt kostnadsfritt och du kan när som helst säga upp prenumerationen)
Tipsa oss om nyheter, pressmeddelanden och nya produkter! Mejla redaktionen på
Svar på vanliga frågor kan du hitta under rubrikerna Frågor och svar och Teknikfrågor. Saknar du något? Mejla oss på