2017-11-29 254 visningar
Innan årsskiftet kommer Ronneby kommun att utsättas för en IT-attack. Denna gång är det dock kommunen själv som ligger bakom, och syftet är att bli bättre på att hantera sådana situationer.
Kommunen anlitar ett säkerhetsbolag som ska testa säkerheten genom att försöka hacka sig in i viktiga system. I beställningen ingår även att en person fysiskt ska försöka ta sig in på platser där utomstående inte får vistas samt att försöka få fysisk åtkomst till en av kommunens datorer.
- "Jag blir mycket besviken om vi inte hittar några brister, då är det nog ett dåligt test", säger Tobias Ekberg, IT-chef i Ronneby.
Källa:
Sveriges Radio
Prenumerera på vårt månatliga nyhetsbrev!
(det är helt kostnadsfritt och du kan när som helst säga upp prenumerationen)
Tipsa oss om nyheter, pressmeddelanden och nya produkter! Mejla redaktionen på
Svar på vanliga frågor kan du hitta under rubrikerna Frågor och svar och Teknikfrågor. Saknar du något? Mejla oss på